ماژول HR

اهمیت پیاده سازی ماژول SAP HCM

HR مخفف Human Resource به معنای منابع انسانی می باشد. احتمالا با واژه منابع انسانی تا حدی آشنا هستید. منابع انسانی مجموعه افرادی است که نیروی کار یک سازمان، بخش تجاری، صنعتی یا اقتصادی را تشکیل می‌دهند.

ماژول های SAP HR

ماژول OM : مخفف Organizational Management به معنای مدیریت سازمانی می باشد. این ماژول به شما امکان می دهد ساختار سازمانی را مدیریت کرده و برنامه های سازمان را تجزیه و تحلیل کنید. در ماژول ساختار سازمانی می توانید برنامه ریزی هزینه پرسنل، سلسله مراتب سازمان در بخش های مختلف را پیاده سازی کنید.

ماژول TM : مخفف Time Management به معنای مدیریت زمان می باشد. شامل ثبت زمان، حضور و غیاب، برنامه زمانی، مدیریت شیفت و … است. می توان میزان کارکرد، اضافه کاری، غیبت و… را برای عملکرد یک فرد در سازمان اندازه گیری کرد. به طور کلی گزارش های زمانی از عملکرد یک فرد در سازمان را شامل می شود.

ماژول PA : مخفف Personnel Administration به معنای مدیریت پرسنل می باشد. در این ماژول اطلاعات فردی و اطلاعات سازمانی پرسنل وجود دارد. این ماژول با ماژول زمان و ماژول حقوق و دستمزد ادغام می شود. مدیریت پرسنل لازم در اجرای هر سازمانی می باشد.

ماژول PY : ماژول Payroll به معنی حقوق و دستمزد می باشد. این ماژول شامل گروه حقوقی، حقوق پایه، دستمزد ناخالص، پاداش، عیدی و … می باشد. این ماژول شامل یکسری wagetype می باشد برای محاسبه و در نظر گرفتن فرمول های مشخص برای هر سازمان.

اهمیت پیاده سازی ماژول HR در SAP

بدون شک یکی از ماژول های پر اهمیت در SAP ماژول HR می باشد. هر سازمانی نیازمند بررسی نیروی کاری خود را دارد که باعث روند پیشرفت در صنعت خود می شود. سازمان های بزرگ که به دنبال پیاده سازی سپ هستند عموما افراد زیادی را به استخدام درآورده اند. و برای ساخت یک سیستم جامع برای سطح دسترسی، حقوق و مزایا، زمان کارکرد و اطلاعات دیگر در مورد حوزه نیروی کاری خود، نیازمند پیاده سازی ماژول HR هستند.

ماژول SAP HCM

پیاده سازی ماژول  SAP HR در ایران

سال هاست که نرم افزار SAP یا همون سپ در سازمان های بزرگ ایران پیاده سازی و اجرا شده است. ماژول HR یکی از نیازمندی های سازمان ها بوده و هست. در ایران شرکت رابین ویستا با استفاده از مشاوران و توسعه دهندگان مجرب در ماژول HR به صورت تخصصی فعالیت های زیادی را داشته است.

تفاوت HR و HCM در سپ

HCM چیست؟ مخفف Human capital management به معنای مدیریت سرمایه انسانی می باشد. ممکنه SAP HCM را قبلا شنیده باشید. در واقع HCM همان ماژول HR می باشد که در نرم افزار سپ بیشتر با این واژه تعریف شده است. در سایت اس ای پی  به این شکل تعریف شده: به یک فعالیت تجاری و یک استراتژی مدیریت منابع انسانی و هم به مجموعه ابزارهای تکنولوژیکی و نرم افزاری اشاره دارد که از این فعالیت ها پشتیبانی می کنند.

نیازمندی های پیاده سازی SAP HCM

در درجه اول به گروهی از متخصصین از جمله مشاوران مجرب در این ماژول نیازمند هستیم. چرا که قبل از پیاده سازی لازم به دریافت اطلاعات درخواستی به مشاوران باعث شناسایی بهتر سیستم می شود. قطعا مثل هر ماژول دیگری نیازمند پیاده سازی سپ هستیم. به علت پیچیدگی های این ماژول در بخش های مختلف می توان زمان زیادی را برای جلسات قبل از پیاده سازی انجام داد.

پیچیدگی های SAP HR

از قسمت های متفاوت این ماژول با ماژول های دیگر فیوری می باشد. فیوری یک سیستم تحت وب می باشد که از طریق وب اپلیکیشن ارتباط را با سیستم سپ بر قرار می کند. از آنجایی که پرسنل یک مجموعه مجبور هستند برای ارسال درخواست، مثلا مرخصی از یک سیستم وب به سپ وصل بشوند. فیوری این امکان را به آن ها می دهد. در ماژول های دیگر هم فیوری می تواند پیاده سازی شود ولی در ماژول HR بی شک بیشتر مورد نیاز قرار می گیرد.

می توان گفت یکی از پیچیدگی های این ماژول در محاسبه حقوق و دستمزد و زمان کارکرد می باشد. تمام برنامه های زمانی و حقوقی پرسنل از قبل هر چقدر دقیق تر مشخص شود این سیستم بهتر پیاده سازی می شود. محاسبه دو ماژول زمان و ماژول حقوق و دستمزد ادغام می شوند که از این رو پیاده سازی دقیق را نیاز دارد.

نتیجه گیری

یکی از پر اهمیت ترین ماژول های سپ در تمام سازمان ها می باشد. ماژول های زیر مجموعه ماژول HR در SAP شامل OM, PT, PY, PA می باشد که به آن ها پرداختیم. البته ماژول های دیگری در زیر مجموعه HR وجود دارد به طور مثال ماژول TM مخفف Travel Management که در ایران مورد استفاده قرار نمی گیرند.

پیچیدگی های زیادی برای شروع پیاده سازی سپ در این ماژول وجود دارد که بهتره بگیم کار هر کسی نیست! قطعا به یک تیم مجرب که دانشی از پیاده سازی سیستم فیوری در سپ را دارند نیازمند می شود.  پس برای تحقیق در مورد پیاده سازی این ماژول دقت در تیم فنی باید داشت.

مطالب پیشنهادی

فهرست