SAP چیست؟

SAP چیست؟ یک نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. SAP یک سیستم متمرکز برای مشاغل ایجاد می کند.

SAP چیست؟ مخفف Systems Applications and Products یک نرم افزار برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) است که به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. یک سیستم متمرکز برای مشاغل ایجاد می کند که هر بخش را قادر می سازد به داده های مشترک دسترسی داشته باشد. و به اشتراک بگذارد تا محیط کاری بهتری برای هر کارمند شرکت ایجاد کند.
یک شرکت نرم افزاری آلمانی است که در زمینه تولید نرم افزارهای سازمانی در دنیا شناخته شده است. از زمان تأسیس در سال ۱۹۷۲ توسط ۵ کارمند سابق آی بی ام  تاکنون فراز و نشیب بسیاری را در بازار تجربه کرده است. ولی در سال های پس از ۱۹۸۵ پیشرفت قابل ملاحظه ای کرد و زمانی هم که اینترنت پا به عرصه کسب و کارهای تجاری گذاشت. توانست با راه اندازی وب سایت SAP.com تعریف جدیدی از مفهوم فرآیندهای تجاری ایجاد کند. می توان به راحتی گفت که بزرگترین ERP در بازار است که شامل صدها ماژول کاملاً یکپارچه می باشد که تقریباً هر جنبه ای از مدیریت کسب و کار را پوشش می دهد.

SAP چیست؟

SAP چه کاری انجام می دهد؟

داده ها را از تمام عملکردهای یک کسب و کار در یک پلت فرم جمع آوری و پردازش می کند. برای بسیاری از مشاغل ضروری است که از این نرم افزار استفاده کنند. چرا که به بخش ها اجازه می دهد تا به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. موفقیت هر سازمانی متکی بر ارتباطات مؤثر و تبادل داده بین عملکردهای آن است و SAP روشی مؤثر برای حمایت از این نیازها است.

انواع نرم افزار SAP

نسخه های بسیاری از نرم افزار SAP وجود دارد. که هر کدام از این ها قابلیت های مختص به خود را دارد. این نرم افزار یکپارچه همانند بسیاری از نرم افزارها بنا به نیازهای کسب و کارها مورد ارتقا قرار گرفته است که چند نمونه از این نسخه ها را فقط معرفی می کنیم:

  • SAP S or 4HANA
  • SAP S or 4HANA Cloud
  • SAP Business One
  • SAP Business ByDesign

برخی از مزایای نرم افزار SAP عبارتند از:

  • کم کردن و کنترل هزینه های سازمان
  • بهترین روش برای مدیریت داده ها و اطلاعات
  • نظارت راحت و قابل دسترس به داده ها در هر قسمت
  • تضمین امنیت اطلاعات سازمان

مدیریت منابع انسانی

SAP به مدیران منابع انسانی هر ابزاری را که برای حفظ یک بخش منابع انسانی توانا نیاز دارند، ارائه می دهد. کارشناسان منابع انسانی می توانند تمام داده های مربوط به یک کارمند را از ورود و خروج تا عملکرد ضبط کنند. ماژول HR در SAP بسیار مورد توجه می باشد که تیم فنی رابین ویستا این موضوع را کامل ارائه داده است.

چه شرکت هایی می توانند از SAP استفاده کنند

به شرکت هایی که از نرم افزار ERP استفاده می‌کنند، اگر به هر دلیلی مواجه با کمبود نیازهای ساختاری در سازمان شدند می توان این نرم افزار بزرگ و کاربردی را پیشنهاد داد. چرا که در حال حاضر کامل ترین نرم افزار در تمام ماژول ها در بازار جهانی نرم افزار است.

 

SAP برای افراد

بسیاری از شرکت ها در سرتاسر جهان از SAP استفاده می کنند، بنابر این درک نحوه استفاده از آن می‌تواند به شما در هنگام درخواست شغل یا ارتقای شغلی مزیت به حساب آید. میزان آشنایی شما از این نرم افزار در ماژول شغلی خود به شدت می تواند تاثیر گذار در امور استخدامی شما ( به خصوص در خارج از کشور ) باشد.

 

پیاده سازی SAP در ایران

این نرم افزار در بسیاری از شرکت های بزرگ در ایران پیاده سازی و اجرا شده است. با وجود تحریم های نرم افزاری در ایران، کسب و کارهای بزرگ ناچار به استفاده این سیستم در سازمان خود هستند، چرا که هیچ رقیبی در نه تنها ایران بلکه جهان ندارد. سازمان های بزرگ صنعتی، شرکت های نفتی، خودرو سازی و… عموما یا از این نرم افزار استفاده می کنند یا به زودی چاره ای جز استفاده کردن از آن را نخواهند داشت.

در قسمت مشتریان ما که با چند نمونه از این شرکت ها که به کمک گروه رابین ویستا در آن ها SAP  اجرا شده است، معرفی کرده ایم. از جمله شرکت های زیر مجموعه هلدینگ مپنا، گروه زر ماکارون، گروه صنعتی انتخاب، پالایشگاه های نفتی و … که تعداد کارکنان آن ها بسیار زیاد هستند از ماژول HR بهره مند هستند.

پیاده سازی نرم افزار SAP

برنامه ریزی قبل از اجرا

قبل از نصب نرم افزار بهتر است یک طرح پیاده سازی ایجاد کنید. برای فرآیند قبل از نصب نکات مهمی وجود دارد که لازم به پرداخت به آنها است.

انتخاب یک تیم متخصص جهت پیاده سازی

این نرم افزار نیاز به گروهی از متخصصین از جمله مشاوران SAP در ماژول منتخب و برنامه نویسان می باشد. شرکت های زیادی در ایران نیستند که به طور حرفه ای این سیستم را پیاده سازی کنند. مراقب انتخاب تیم کاری برای اجرای این نرم افزار در سازمان خود باشید.

انتخاب نرم افزار مناسب ( نسخه SAP )

نسخه های نرم افزار SAP متفاوت است. شما قبل از خرید این سیستم بهتره نیازمندی های سازمان را کامل در نظر بگیرید و با مشاوران در این مورد تصمیم گیری کنید.

آموزش و پشتیبانی برای کاربران

قبل از اینکه این نرم افزار کامل در سازمان اجرا شود شما نیاز به آموزش به کاربران در هر قسمت مختص به خود را دارید. برنامه ریزی کنید که هم تیم پروژه و هم تیم فناوری اطلاعات را در نرم افزار جدید آموزش دهید.

چالش های زمانی در پیاده سازی SAP

یکی از چالش‌هایی که ممکن است هنگام پیاده‌سازی نرم‌افزار SAP با آن مواجه شوید، دست کم گرفتن مدت زمان اجرای آن است. هنگام تعیین برنامه خود برای اجرای زنده (لایو) با نرم افزار SAP، تخمین بیش از حد را در نظر بگیرید.

نتیجه گیری

برای این سوال که SAP چیست؟ ما متوجه بزرگی و کارآمدی این سیستم بزرگ شدیم. امروزه کسب و کارهای بزرگ نیازمند این نرم افزار هستند تا بتوانند چرخه صنعت خود را حفظ و ارتقاع دهند. ماژول های مهمی در این سیستم پیاده سازی می شود. که در این مقاله SAP چیست؟ نمی توان تمامی این سیستم را توضیح داد. ما قصد داریم در مطالب بیشتری این نرم افزار یکپارچه را ارائه دهیم.

مقاله SAP چیست؟ را برای دوستان خود بفرستید.

مطالب پیشنهادی


فهرست